Destek Hattı: 0537 917 16 95

Neden soğuk hava deposuna ihtiyacımız var?

 

 
Soğuk depolama yeni bir olgu değildir. Ürünleri soğuk tutarak daha uzun süre dayanacağını ve kalitesinin (ve güvenliğinin) korunduğunu anlayarak, buzdolapları ve dondurucular icat edilmeden çok önce gıdaları soğuk sıcaklıklarda saklıyorduk.
 
Ama elbette, artık malları soğuk tutmak için Endüstriyel ölçekte soğuk depolama, genellikle yüksek düzeyde otomasyona sahip, karmaşık ve yüksek teknolojili bir süreçtir. 
 
Ve bu sadece donmuş yiyecek. Buna, soğuk veya soğutulmuş depolamaya ihtiyaç duyan soğutulmuş gıda, farmasötik ürünler ve diğer ürünleri eklediğinizde, depolamanın önemli bir parçası olduğu soğuk/dondurulmuş tedarik zincirinin büyük ölçeği hakkında bir fikir edinirsiniz.
 
 
 Bir soğuk hava deposunun iki ana unsuru vardır: deponun kendisi ve raflar gibi içindeki ekipmanlar. Her ikisini de birleştiren üçüncü bir seçenek var - rafların deponun bütünleyici yapısının bir parçası olduğu raf destekli binalar. Merkezi sabit bir sıcaklıkta tutmak için herkes üzerine düşeni yapmalıdır.
 
Soğuk hava depoları genellikle sıcaklığa göre belirlenen iki kategoriye ayrılır:
 
0 ila 10 °C'de kontrollü sıcaklıkla soğutulmuş.
 
Dondurulmuş, kontrollü sıcaklık -30 ila 0°C arasında.
 
Her birinin farklı bir amacı vardır. Soğuk hava deposu, ürünü (genellikle gıdayı) optimum sıcaklıkta tutmayı, bozulmayı durdurmayı ve ömrünü uzatmayı amaçlar.
 
Buna karşılık, bir dondurucu deposu, bütünlüğünde herhangi bir hasar veya değişiklik riski olmamasını sağlamak için ürünü sabit bir sıcaklıkta tutmalıdır.
 
Dondurucu depolama yerine soğuk depolama veya tersi seçimi, saklanacak ürün türlerine bağlı olacaktır.
 
 Soğuk depolama zorlukları ve çözümleri
 
Bir depoda malları soğuk depoda tutmak, ele alınması gereken bazı zorluklar sunar:
 
Soğuk depolama, soğuğu korumak için gereken enerji maliyeti hesaba katıldığında, ortam sıcaklığında depolamadan daha pahalı bir seçenektir.
 
Çalışanlar sıfırın altındaki sıcaklıklarda nasıl çalışacak
 
? Sıcaklık, yalnızca depolama sırasında değil, malların alındığı veya gönderildiği noktada nasıl sabit olabilir?
 
Bu zorlukların çoğu, alan kullanımını optimize edecek ve modernleştirilmiş hizmetler sağlayacak raflar ve konveyörler gibi ekipmanların dikkatlice seçilmesiyle aşılabilir. Otomasyon ve yarı otomasyon, işçilik maliyetleri açısından da genel giderleri azaltır.
 
Popüler soğuk depo çözümleri, yalnızca bir çalışma koridoruna sahip olarak taban alanını en üst düzeye çıkaran mobil palet raflarını içerir. Bu, geleneksel palet raflarına göre %40 taban alanı tasarrufu sağlayabilir ve toplam depolama kapasitesini %80 oranında artırabilir.
 
Diğer bir seçenek ise, büyük miktarların depolanmasına izin veren ve yine alandan %90'a kadar daha verimli bir şekilde yararlanan içeri girilebilen raflardır. Soğuk ve soğutulmuş depolama ürünleri için idealdir.
 
Sürdürülebilirliğe büyük bir odaklanma, depoları mümkün olduğunca verimli hale getirmek için soğuk depo ortamlarında  tarafından işletilen araçların geliştirilmesine daha fazla yatırım yapılması anlamına gelir. Bir palet mekik sisteminin benimsenmesi, insan gücünü ve forkliftlere olan ihtiyacı azaltır ve verimli ancak kompakt bir depolama sistemine ihtiyaç duyan düşük   seviyelerine sahip depolama için idealdir.
 
Yüksek ürün devir hızına sahip soğuk hava depoları için palet akış çözümleri, %60'a kadar daha az akış alanı kullanarak hızlı erişim sağlar.
 
Başarılı soğuk depolama için diğer faktörler
 
Deponun kendisi ve ihtiyaç duyulan ekipman dışında birçok husus vardır.
 
Örneğin, malların alındığı ve sevk edildiği giriş ve çıkışlar doğru sıcaklığa soğutulmalıdır. Soğuk kaçmayı veya yoğunlaşmayı veya buz oluşumunu önlemeye yardımcı olan, aynı anda asla açılmayan iki kapı ile güvenli bir hava kilidi sistemine sahip olmak yaygındır.
 
İyi havalandırma, yine buz veya yoğuşmayı önlemeye yardımcı olarak, baştan sona sabit bir sıcaklığı korumak için gereklidir.
 
Otomasyon ve yarı otomasyon dahil olmak üzere soğuk hava deponuz için doğru depolama çözümlerinin yanı sıra tüm bu faktörler hakkında tavsiyelerde bulunabiliriz. Soğuk hava depoları hakkında bizimle görüşmek için lütfen iletişime geçin.
 
 Sizlere yardımcı .olmaktan gurur duyuyoruz 
WhatsApp chat/
WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı